Neden önemlidir?

Güvenlik duvarı firma için neden önemlidir?

Bazı bilgiler bizim için özeldir: Her ne kadar kişisel bilgilerimiz devlet sırrı olmasa da, kimse maillerinin okunmasını, bilgisayarındaki dosyaların alınmasını istemez.Bilgisayar her işte, her alanda yaygınlaşmıştır. Her türlü bilgi bilgisayar ortamında tutulmaktadır. İnternet banka, alışveriş, haberleşme alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu bilgilerin ve şifrelerin iyi bir şekilde korunması gerekmektedir.Güvenlik tehlikesi hızla artmaktadır

 

·         Saldırılar giderek karmaşıklaşmakta ve daha yetenekli olmaktadır.

·         Saldırganların sayısı artmaktadır. Birtakım saldırı programlarının Internet üzerinde bulunabilmesi, programcılık bilgisi olmayan çok sayıda kişinin de Hızlı bilgisayar kullanımı artışı, program sayısının da hızla artmasına neden olmuştur.

·         Programlar karmaşıklaştıkça güvenlik açıkları da artmaktadır.

·         Kullandığımız bazı programlar -normal işlevlerinin haricinde- arka planda gizli bazı zararlı işlemler yapabilir. (Bilgisayarınızla ilgili bazı bilgileri göndermek gibi)

·         Çoğu firma ve kişi güvenliğe gereken önemi vermemektedir.

·         İnternetin yaygın kullanılması virus ve truva atlarının da yaygınlaşmasına neden olmaktadır.

2.1.Kimler saldırıyor?

·         Geçiş bilgisayarı olarak kullananlar: Başka sistemlere saldırmak için sizin sisteminizi ara olarak kullanarak kendilerini gizlerler.

·         Bilgi çalanlar: Bilgisayarı izleyerek, birtakım dosyaları açarak Internet bağlantı şifresi, mail şifresi, banka hesabı şifresi vb bilgileri elde etmeye çalışırlar.

·         Zevk için saldıranlar: Genelde fazla bilgili olmayan, Internette bulduğu birtakım programları kullanarak saldırıp şifreleri almaya çalışan, ya da bazı dosyaları silerek sistemin bozulmasına neden olan kişiler.

2.2.Neden saldırmak kolay?

·         Her geçen gün yeni güvenlik açıkları tesbit edilip Internette yayınlanıyor. Program üreticileri bu açıklar için hızla yamalar üretip yayınlıyorlar ama çoğu kişi bunları ya haberi olmadığından yada kurması zor olduğundan kurmuyor.

·         Varolan açıkları kullanarak yapılan saldırıları kolaylaştıran hazır birtakım programların Internet üzerinde bulunabilmesi, güvenlik ve programlama hakkında fazla teknik bilgisi olmayan kişilerin de kolayca saldırı yapmalarını sağlıyor.

·         Ayrıca firmaların bu konuda gerekli önlemleri almamaları da(güvenlik duvarı,antivirüs vs.) saldırıları büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır.